Jak dobrze wybrać ulicę

Share:

Stara prawda głosi, że na rynku nieruchomości liczy się lokalizacja, lokalizacja i jeszcze raz lokalizacja. Jakkolwiek rzeczywistość nie weryfikowałaby tego poglądu, dodając do listy nie mniej ważną (a w wielu wypadkach ważniejszą) cenę, lokalizacja pozostaje jednym z kluczowych czynników przy wyborze nieruchomości.

Zazwyczaj przy okazji analiz temat lokalizacji przywoływany jest w kontekście dzielnicy (ludzie chcą mieszkań na Mokotowie, Żoliborzu, Ursynowie, a nie chcą na Pradze Północ). W rzeczywistości to jednak pojęcie zbyt szerokie – Sadyba, Służewiec i Stary Mokotów to przecież zupełnie różne lokalizacje w obrębie tej samej dzielnicy. Nawet lokalizacje w obrębie tego samego rejonu różnią się pod względem dostępu do komunikacji i usług, czy poziomem hałasu.

Dlatego dla nabywców mieszkań i domów na rynku pierwotnym i wtórnym przydatna byłaby możliwość sprawdzenia  mikrolokalizacji już na etapie preselekcji i dalszej analizy rozważanych mieszkań czy inwestycji.

Tymczasem serwisy ofertowe prześcigające się w szczegółowości prezentacji inwestycji oraz analizach cen, ten obszar mocno zaniedbały. Nie mówię, że nic się w tej kwestii nie dzieje. NowyAdres.pl i RynekPierwotny.com pokazują lokalizacje okolicznych sklepów, placówek edukacyjnych czy medycznych. Pozostałe duże serwisy zadowalają się mapami Google, których użyteczność w tym kontekście jest mimo StreetView dość ograniczona.

Niedawno natknęłam się w sieci na serwis DobraUlica.pl, który gromadzi i organizuje różnorodne informacje dotyczących lokalizacji i mikrolokalizacji w Warszawie. Serwis jest młody i wymaga jeszcze dużo pracy zanim będzie w pełni użyteczny dla poszukujących mieszkań i domów, ale już dziś warto zwrócić na niego uwagę i śledzić jego rozwój. Znajdziemy tu m.in. informacje i rankingi dotyczące edukacji, placów zabaw, bezpieczeństwa, itp. w dwojakiej formie – wpisów blogowych skategoryzowanych ze względu na dzielnice oraz punktów na mapie. Pierwsza forma wymaga od użytkownika nieco więcej pracy przy wyselekcjonowaniu informacji dotyczących „naszej” mikrolokalizacji. Druga forma byłaby znacznie bardziej użyteczna, gdyby nie to, że dobór informacji, które jak na razie możemy na mapach znaleźć, jest przynajmniej z mojego punktu widzenia dość dziwny (mamy tu na przykład miejsca, gdzie zamieszkują psy groźnych ras, nie ma za to lokalizacji placówek zdrowia czy sklepów). Mimo braków w organizacji danych ich zakres jest imponujący – portal zbiera informacje o jakości placówek edukacyjnych, ujęć wody pitnej, placów zabaw, o poziomie hałasu, niebezpiecznych miejscach i wielu innych. Gdyby to wszystko zostało wprowadzone na mapę oraz podlinkowane z artykułów, każdy mógłby ocenić lokalizację pod tymi względami, które są dla niego najbardziej interesujące.  (Dla mnie na przykład negatywnym zaskoczeniem był brak dobrze zaopatrzonych sklepów spożywczych w rejonie mojego miejsca zamieszkania).

Z czego żyje DobraUlica.pl? Zgodnie z ofertą na stronie proponuje deweloperom opracowanie raportów o lokalizacji do wykorzystania m.in. w prospektach inwestycyjnych i materiałach promocyjnych. Nie wierzę za bardzo w sukces komercyjny tej oferty, nie tylko dlatego, że firma ta nie ma na razie w odróżnieniu od innych firm obraulica.pl jako autora prospektów inwestycyjnych (chyba że za bardzo konkurencyjną cenę, ale tego nie sprawdzałam). To co najciekawsze w serwisie to informacje, których prospekty informacyjne nie wymagają, ale z pewnością wartościowe dla przyszłych mieszkańców. Dlatego strona może być  wartościowym partnerem dla serwisów ofertowych pozwalając ich użytkownikom sprawdzić mniej oczywiste aspekty rozważanych lokalizacji.

Share:

6 comments

  1. Mark 28 lutego, 2015 at 19:57 Reply

    Lokalizacja, jak najbardziej jest na 1 miejscu, natomiast dla inwestorów kupujących lokale pod wynajem najważniejsza jest wysokość czynsz najmu jaka mogą osiągnąć ze swojej inwestycji. A to nie zawsze idzie w parze z lokalizacjami „lansowanymi” przez deweloperów lub biura nieruchomości z danego miasta jako „najlepsze lokalizacje”. Tylko szczegółowa analiza czynszów najmu lokali i mieszkań może wskazać co i gdzie warto nabyć.

  2. Małgorzata 31 sierpnia, 2015 at 14:16 Reply

    Witam, faktycznie oferta większości portali pod tym względem pozostawia wiele do życzenia. W ciekawy sposób wskazuje Pani nowe trendy dla rozwoju tych produktów. Pozdrawiam 🙂

Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Zapisz