Targi jesienne – odsłona druga

957
0
Share:

Za nami drugie z sześciu targów mieszkaniowych zaplanowanych na tę jesień w Warszawie. Tym razem (11-12.09.10) byliśmy na Torwarze na targach „Nowy Dom, Nowe Mieszkanie” organizowanych przez Murator Expo.

Stoiska

Generalnie podtrzymuję tezę, że stoiska w tym sezonie są „mniej wypasione” niż wiosną. Pojawiają się jednak  kreatywne rozwiązania na ich niskobudżetowe zagospodarowanie (nie będę się w tej chwili na ten temat dłużej rozpisywać – chciałabym poświęcić temu zagadnieniu odrębny wpis). W targach chodzi głównie o to, żeby przykuć wzrok klienta i zachęcić go do kontaktu, a nie żeby epatować wystawnością stoiska. Na szczęście tanio nie musi znaczyć biednie, a dobry pomysł może zdziałać więcej niż budżet.

Takim właśnie stoiskiem robiącym wrażenie przy niewielkim (jak się wydaje) koszcie było stoisko Apartamentów Rozewie. Ściany maleńkiego stoiska wyklejono fototapetą z nadmorskim widokiem, a samą przestrzeń zaaranżowano jak fragment tarasu. Brakowało mi tylko szumu fal, żeby poczuć się jak na wybrzeżu.

Apartamenty Rozewie na targach Murator Expo (11-12.09)

Bardzo dobre wrażenie zrobiło na mnie również stoisko Młodej Pragi, której sprzedaż rozpoczyna właśnie Pirelli Pekao Real Estate. To już ekspozycja z innej półki – w przypadku tak dużej inwestycji deweloperowi opłacało się zainwestować w stoisko. Jego atutem są żywy, wyróżniający kolor, nowoczesna linia oraz pełna spójność ze stworzoną dla inwestycji linią kreatywną (widoczną również na stronie internetowej) skierowaną do młodego klienta. To nie moja stylistyka, ale wyróżnia się i może podobać. Niestety trochę za bardzo przypomina mi sposób, w jaki Acciona Nieruchomości  promowała Apartamenty Pańska.

Młoda Praga (Pirelli) na targach Murator Expo (11-12.09)

Duzi deweloperzy realizujący wiele inwestycji mają niestety trudniej. Po pierwsze, nie mogą mocno dopasować stylistyki stoiska do jednej inwestycji, bo muszą eksponować wiele, często niespójnych ze sobą pod względem grup docelowych i USP. Po drugie, oczekujemy od nich, że „się pokażą”. Na szczęście JW Construction wróciło do swojego standardowego stoiska, które prezentowało się znacznie lepiej niż wersja z ubiegłego tygodnia. Zresztą zobaczcie sami.

Stoisko JW Construction – Targi Murator (11-12.09)

Stoisko JW Construction – Targi Tabelaofert.pl (4-5.09)

Przestrzeń

Po moim ubiegłotygodniowym wpisie spotkałam się z opinią, że lokalizacja targów nie ma znaczenia dla ich oceny przez zwiedzających. Pewnie gdybym rzeczywiście chciała kupić mieszkanie wybrałabym się na targi bez względu na ich lokalizację. Nie zmienia to jednak faktu, że wyprawa na Torwar (podobnie jak do PKiN) jest znacznie przyjemniejsza niż na Expo XXI – przede wszystkim ze względu na dojazd i parkowanie.

Skala Torwaru zdaje się zresztą odpowiadać aktualnej skali targów (w czasie boomu miejsca brakowało). Organizatorzy muszą wprawdzie powiększyć przestrzeń wystawienniczą hali o hall i ustawiony przed wejściem namiot, żeby wszyscy się zmieścili, ale wpływa to na odbiór raczej pozytywnie. Po pierwsze, zwiększa poczucie bogactwa oferty (Powierzchnia Hali Expo XXI jest przez różnych organizatorów targów pomniejszana, żeby nie było wrażenia pustki). Po drugie, zarówno stoiska w namiocie, jak i w hallu są bardzo dobrze widoczne i zachęcają do kontaktu bardziej (przynajmniej mnie) niż stoiska w środku. Być może wpływa na to fakt, że stoiska w hali głównej były ustawione bardzo blisko siebie, tak że poruszanie się pomiędzy nimi mogło sprawiać problem.

***

Przed nami jeszcze cztery imprezy targowe w tym sezonie: Nowy Adres (25-26 września i 13-14 listopada), Tabelaofert.pl (3-4 października) oraz Salon Nieruchomości Ekskluzywnych Murator Expo (23-24 października). W kontekście moich wcześniejszych refleksji oraz dyskusji, jakie prowadzę w realu i na Facebooku, zastanawiam się  po co to komu i jak długo jeszcze. Co dają targi deweloperom? Co dają targi klientom? Jaka jest ich przyszłość?

Jeśli macie na ten temat jakieś przemyślenia lub postulaty, dajcie znać (w komentarzu lub na adres pstarzynska(at)premedium.pl). Chętnie zacytuję Wasze opinie (z nazwiskiem autora lub anonimowo – w zależności od jego preferencji).

Share:
Zapisz się, aby otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach.
Zapisz